Zapisz się do newslettera i zyskaj 5% zniżki na pierwsze zakupy *

Kot i odkurzacz. Ten strrrrrrrraszny (?) odkurzacz! Jak nasze koty polubiły warczącego potwora?

Kot i odkurzacz. Ten strrrrrrrraszny (?) odkurzacz! Jak nasze koty polubiły warczącego potwora?

Kot i odkurzacz. Ten strrrrrrrraszny (?) odkurzacz! Jak nasze koty polubiły warczącego potwora?

Wystarczyło otworzyć szafkę, w której przechowujemy odkurzacz, a leżąca dotąd spokojnie Granda – Banda natychmiast czmychała chowając się w ciemnym kącie.

Dzieje się tak w większości domów, gdzie mieszkają koty. Tylko niektóre futrzaki nie reagują na odkurzacz wcale albo wręcz domagają się odkurzenia sierści traktując to jak największą pieszczotę. Są jeszcze takie, które traktują odkurzacz jak wierzchowca i jeżdżą na nim jak kowboje na rodeo świetnie się przy tym bawiąc.

Jak to więc jest i z czego może wynikać paniczny strach większości kotów przed odkurzaczem?

Kot i odkurzacz. Ten strrrrrrrraszny (?) odkurzacz! Jak nasze koty polubiły warczącego potwora?

Ryczący potwór

Być może kosmiczny lęk futrzaków przed jednym z najbardziej potrzebnych i najczęściej chyba używanych domowych sprzętów bierze się z… niewiedzy ich opiekunów. Kocia codzienność to powtarzalne rytuały. Każde odstępstwo powoduje, że włącza się u nich instynkt przetrwania. Koty uwielbiają przecież ciszę i spokój, a tu do ich kocich sanktuariów wdziera się nagle wielki ryczący potwór i próbuje zjeść wszystko, co stanie mu na drodze!

Skąd taki wielki strach?

Może bierze się z faktu, że większość kocich opiekunów, my też,  po prostu nie pomyślała o tym, żeby nauczyć swojego pupila życia z odkurzaczem w symbiozie. Kto z nas wpadł bowiem na to, ze kot może po prostu nie rozumieć, że odkurzacz jest po pierwsze – niegroźny, po drugie – niezwykle przydatny w gospodarstwie domowym? Włączenie ryczącej maszyny tuż przy niczego nie spodziewającym się kocie może spowodować traumę tak wielką, że jej skutki odczuwalne będą do końca kociego życia. 

Jak się okazuje po naszej Grandzie – Bandzie, można inaczej. Jak najbardziej, da się futrzaka do odkurzacza przyzwyczaić, trzeba to jednak robić delikatnie, z wyczuciem i stopniowo. Oczywiście czym kot jest młodszy tym lepiej. Dlatego najlepiej taka nauka wychodzi kociętom – specjaliści twierdzą, że dobrze jest zaczynać przyzwyczajanie, kiedy kocia młodzież ma od czterech do siedmiu tygodni – wtedy umysł zwierzaka jest najbardziej chłonny i elastyczny. Jeśli nauka zacznie się w tym wieku, jest ogromna szansa na to, że odkurzacz nie będzie w przyszłości potworem przyprawiającym o zawał. Jeśli natomiast ‘pierwszy raz’ z odkurzaczem będzie dla zwierzęcia traumą lub nie przebiega spokojnie, jest wysokie prawdopodobieństwo, że kot już nigdy nie dogada się z tym warczącym sprzętem i można odpuścić sobie naukę tolerowania go.

Jak pomóc?

Przede wszystkim, jeśli to możliwe, uczyć obcowania z odkurzaczem już kocią młodzież. Ważne jest też, żeby rozpoczynać naukę na spokojnie, w przyjaznym otoczeniu, bez dodatkowych bodźców powodujących stres zwierzęcia. Chodzi o to, żeby kotu odkurzacz nie kojarzył się z czymś strasznym, a jego odgłosy wpisały się w tzw. bibliotekę domowych odgłosów.

My wykorzystaliśmy odwagę i ciekawość Kuby. Najpierw wyjmowaliśmy odkurzacz i stawialiśmy w dużym pokoju, tutaj do kontaktu był włączony dyfuzor z kocim feromonem. Nie włączając. Robiliśmy tak przez kilka dni aż zauważyliśmy, że Kuba przestał reagować na wyjęty odkurzacz.

Potem po wyjęciu odkurzacza włączaliśmy go i zostawialiśmy na pewien czas na środku pokoju. Wszystkie czynności robiliśmy powoli i tylko wówczas, gdy koty były aktywne, w trakcie zabawy, aby koty znów mogły spokojnie zaakceptować warczącego potwora.  Obecnie Kuba w ogóle nie zwraca uwagi na odkurzacz a Kacper i Klara już nie uciekają panicznie ale też nie wchodzą w drogę odkurzaczowi, po prostu ewakuują się na z góry upatrzone miejscówki, czym wyżej tym lepiej.

Kot i odkurzacz. Ten strrrrrrrraszny (?) odkurzacz! Jak nasze koty polubiły warczącego potwora?
Kot i odkurzacz. Ten strrrrrrrraszny (?) odkurzacz! Jak nasze koty polubiły warczącego potwora?

Dobre rady zawsze w cenie.

Jeśli masz małego kota, zastosuj poniższe rady. A jeśli masz dorosłego kota, który już boi się odkurzacza, spróbuj chociaż wykonać opisane poniżej rzeczy, być może pomogą mu lepiej, niż dotychczas przetrwać chwile, w których wyciągasz odkurzacz z ukrycia.

* Spraw, aby odkurzacz pachniał znajomo:

Koty w ocenie niebezpieczeństwa polegają mocno na swoich czułych nosach. Weź czystą szmatką i spróbuj delikatnie potrzeć nią policzek swojego futrzaka, potem tą pachnącą kotem ściereczką przetrzyj odkurzacz, niech pachną tak samo.

* ’Zmniejsz` odkurzacz:

Kładź go tak, żeby wyglądał na mniejszy, niż w rzeczywistości. Koty mogą bać się dużych przedmiotów, im odkurzacz bardziej płaski, tym w kociej wyobraźni może stać się mniej groźny.

* Pozwól im się zapoznać:

Nie zaskakuj kota nagłym włączeniem odkurzacza. Wyjmij go dłuższą chwilę przed sprzątaniem i pozwól kotu go oswoić. Jeśli podejdzie i po obwąchaniu, zacznie się o niego ocierać, to już dobry znak!

* Nie odkurzaj kiedy koty śpią:

Nagłe włączenie odkurzacza podczas snu futrzaków spowoduje ich lęk i nawet panikę. Najlepiej odkurzać w czasie gdy zwierzęta są w pełni aktywne, idealnie zaczynając od innego pokoju, niż ten w którym się aktualnie znajdują.

* Daj kotom szansę ukrycia:

Koty bojące się odkurzacza na pewno będą się chciały ukryć podczas sprzątania. Zapewnij im więc ciche i bezpieczne kąty, w których przetrwają inwazję ‘ryczącej miotły’. Sprawdź też, czy w razie gdy z jakiegoś powodu podczas sprzątania wpadną w totalną panikę, będą miały jak uciec ze swojej dotychczasowej kryjówki.

* Przechowuj odkurzacz z dala od kotów:

Jeśli schowek na odkurzacz jest zbyt blisko kuwety albo kocich misek z wodą i jedzeniem, przestraszone zwierzęta mogą chcieć porzucić dotychczasowe miejsca załatwiania się i jedzenia. A to z kolei może doprowadzić do niezbyt miłych sytuacji.

Kot i odkurzacz. Ten strrrrrrrraszny (?) odkurzacz! Jak nasze koty polubiły warczącego potwora?

Po prostu ważna jest CIERPLIWOŚĆ.

Jeśli miałeś już jednego kota, który nie bał się odkurzacza, jest szansa, że z kolejnym będzie tak samo. Jest też, niestety możliwość, że następny zwierzak będzie panicznie bał się tego sprzętu. Warto od samego początku postępować ze zwierzęciem bardzo delikatnie, pozwoli to i jemu i sobie zaoszczędzić wielu nerwów i niepotrzebnego stresu. Jednak przy odrobinie cierpliwości i wyczucia jest wielka szansa, że uda się przezwyciężyć koci strach przed tym jednym z najpotrzebniejszych sprzętów domowych i uda się zapewnić kotu komfort z nim obcowania.

Udostępnij post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


pl_PLPolish