Zapisz się do newslettera i zyskaj 5% zniżki na pierwsze zakupy *

3 rzeczy, które należy dopilnować, aby zapewnić kotu bezpieczne święta Wielkanocne.

3 rzeczy, które należy dopilnować, aby zapewnić kotu bezpieczne święta Wielkanocne.

3 rzeczy, które należy dopilnować, aby zapewnić kotu bezpieczne święta Wielkanocne.

Święta Wielkanocne to czas radości i wiosennego ożywienia, który wielu z nas spędza w gronie rodziny i wśród przyjaciół. To czas który kojarzy się z jajkami, kolorowymi pisankami, zajączkami, mnóstwem pysznego jedzenia, śmigusem dyngusem i wieloma innymi przyjemnymi rzeczami. 

Jednakże nie wszystkie zwyczaje i tradycje wielkanocne są bezpieczne dla naszych czworonożnych przyjaciół. 

Jeśli masz kota, na pewno zastanawiasz się, jak zapewnić mu bezpieczne i radosne święta Wielkanocne. W tym artykule przedstawiamy trzy kluczowe rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, aby nasz kot mógł cieszyć się Wielkanocą tak samo jak my.

Zacznijmy od roślin i innych ozdób wielkanocnych.

1. Jakie wielkanocne kwiaty, rośliny są niebezpieczne i bezpieczne dla naszego kota?

Szykując świąteczny stół wielkanocny z zasady ozdabiamy go wiosennymi kwiatami i dekorujemy zielenią świąteczne koszyczki. Warto pamiętać, że są rośliny, które szkodzą naszemu pupilowi. Wiele z nich może doprowadzić do silnego zatrucia!

Dlatego wcześniej sprawdźmy, z których należy bezwzględnie zrezygnować.

Oto lista:

  • Bukszpan
  • Żonkile
  • Tulipany
  • Wierzbowe bazie [kotki]
  • Hiacynty
  • Szafirki
  • Lilie

Lilie to rośliny szczególnie niebezpieczne dla kotów. W tych roślinach toksyczne jest wszystko. Pogryzienie, zjedzenie 2 – 3 płatków może spowodować silne zatrucie. Groźna jest nawet woda po liliach. Lilie wywołują u kota zaburzenia pracy nerek, mogą doprowadzić do ich rozległych, nieodwracalnych uszkodzeń.

3 rzeczy, które należy dopilnować, aby zapewnić kotu bezpieczne święta Wielkanocne.
3 rzeczy, które należy dopilnować, aby zapewnić kotu bezpieczne święta Wielkanocne.

Nie musimy jednak całkiem rezygnować z przystrojenia wielkanocnego stołu. Oto lista roślin, które nie stanowią zagrożenia dla naszego zwierzaka:

  • borówka,
  • rzeżucha,
  • lawenda,
  • pokrzywa brazylijska,
  • bazylia,
  • rozmaryn,
  • mięta,
  • sałata,
  • bratek ogrodowy,
  • stokrotki,
  • jęczmień,
  • zielony owies.

Oczywiście lista roślin tych bezpiecznych i tych, które mogą zaszkodzić pupilowi jest dość długa dlatego za każdym razem przed zakupem sprawdzajmy, czy dana roślina będzie cieszyła nie tylko nasze oko ale również będzie bezpieczna dla naszego pupila.

2. Jakich potraw nie podawać kotu nawet w święta.

Nie podajemy wielkanocnych babeczek, mazurków i innych słodkich pyszności zawierających w swoim składzie kakao [czekolada], rodzynki, orzechy makadamia i ksylitol. Kawa, herbata, cola również jest szkodliwa dla kota.

Zatrucie teobrominą z kakao objawia się wymiotami, biegunką, niepokojem a nawet dyszeniem.

Kofeina może doprowadzić do pobudzenia, nadmiernego wydalania moczu, przyspieszonego tętna, drżenia mięśni a nawet do drgawek. Spożycie dużej ilość kofeiny przez kota może doprowadzić do jego śmierci.

Ksylitol (cukier brzozowy), czyli sztuczny słodzik znajduje się w wielu produktach spożywczych, może doprowadzić do hipoglikemii oraz niewydolności wątroby u kota. Bywa również przyczyną śmiertelnych zatruć kotów.

Nie karmimy również swojego pupila resztkami ze stołu szczególnie pieczonym mięsem, przyprawioną czosnkiem wędliną, tłustymi potrawami z dodatkiem czosnku i cebuli.

Czosnek, cebula i szczypiorek pod każdą możliwą postacią jest trujący dla kota. Gotowane, surowe, suszone mogą spowodować uszkodzenie czerwonych krwinek i doprowadzić do anemii.

3 rzeczy, które należy dopilnować, aby zapewnić kotu bezpieczne święta Wielkanocne.

Jeżeli bardzo, bardzo chcesz aby twój futrzak też miał Wielkanoc to przygotuj mu jego ulubiony posiłek, daj mu zdrowe przekąski, jego ulubione przysmaki a na koniec daj mu zdrową roślinkę do poskubania.

Czy kot może jeść owies wielkanocny i rzeżuchę?

Owies i rzeżucha są bezpieczne dla kotów i można je bez obaw podać naszemu pupilowi. Skubanie owsa czy rzeżuchy pomaga kotu w naturalny sposób pozbyć się kul włosowych z przewodu pokarmowego. Zielenina zawiera również potrzebną kotu niacynę i witaminy z grupy B dlatego może być dobrym uzupełnieniem kociej diety.

3. Na co jeszcze powinno się uważać?

3 rzeczy, które należy dopilnować, aby zapewnić kotu bezpieczne święta Wielkanocne.

Jeśli pogoda dopisze, może ktoś z domowników lub gości zechce otworzyć balkon lub okno by nacieszyć się słońcem lub wiosennym powietrzem. Zdezorientowany obecnością gości i całym świątecznym rozgardiaszem kot w łatwy sposób może wydostać się na zewnątrz i się zagubić lub co gorsze ulec wypadkowi.

Utrzymuj drzwi zamknięte, bądź ostrożna z otwieraniem okien jeżeli nie są zabezpieczone siatką.

Zwróć uwagę odwiedzających cię w Święta gości, by otwierali wyłącznie zabezpieczone przed wypadnięciem kota okna. Nie każdy wie, że koty nie  zawsze spadają na cztery łapy.

Dobrym rozwiązaniem może być zamknięcie pupila w jednym z pokojów zostawiając mu miskę z wodą i kuwetę. Jeżeli nie jest to możliwe to należy mu przygotować miejsce, w którym będzie mógł się schować, kiedy poczuje się zbyt zaniepokojony lub zestresowany. 

Warto też poinformować gości, że mieszka z nami kot i powiedzieć jak powinni się w związku z tym zachowywać, czego unikać.

Pamiętaj, że koty są bardzo ciekawskie i lubią badać swoje otoczenie. W czasie świąt Wielkanocnych, szczególnie ważne jest, aby opiekun kotka był czujny i zapewnił mu bezpieczeństwo, aby uniknąć niebezpieczeństw dla jego zdrowia i życia.

Udostępnij post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


pl_PLPolish