Zapisz się do newslettera i zyskaj 5% zniżki na pierwsze zakupy *

Idą Święta. Hurra! … Czyżby?-

kot coś zjadł i wymiotuje, co robić?

Idą Święta. Hurra! … Czyżby?-

Koty, to z natury bardzo ciekawskie stworzenia. Lubią podglądać i sprawdzać  co się wokół nich dzieje i zmienia. Miesiąc grudzień to, dla wielu z nas czas prezentów oraz sygnał do dekorowania domu bożonarodzeniowymi ozdobami. Dla kotów – cudowny czas szeleszczących papierków, błyszczących łańcuchów, falujących w przeciągu włosów anielskich, odbijających światło bombek i mnóstwa innych kolorowych, acz niekoniecznie strawnych dla futrzaków przedmiotów.

Najfajniejsze prezenty

Koci Mikołaj przynosi futrzakom różności: smaczki, edukacyjne zabawki, nowe wędki, drapaki czy fontanny do picia. Czasami jednak, gdy jego nadejście się opóźnia, a kot jest szczególnie niecierpliwy, potrafi prezenty zorganizować sobie sam. Pół biedy, jeśli jest to zapomniany chrupek albo kawałek szynki ukradzionej z blatu w kuchni. Gorzej, jeśli ‘zorganizuje sobie’ coś kompletnie niejadalnego i spróbuje to zjeść. Koty, niestety, kochają takie historie i jeśli w porę nie zareagujemy, to kawałki wełny, gumki recepturki, szeleszczące opakowania prezentów czy małe części zabawek i ozdób choinkowych znikają w ich pyszczkach.

kot coś zjadł i wymiotuje, co robić?

I fatalne skutki…

Wiele tych przedmiotów przechodzi bez problemu przez koci przewód pokarmowy i jest po jakimś czasie zwracana lub odnajduje się w domowej kuwecie. Zdarza się jednak niestety i tak, że niektóre z połkniętych przedmiotów, muszą zostać z przewodu pokarmowego wyciągnięte. Dosłownie. I nie dzieje się to wcale gładko i bezproblemowo. Wymaga bowiem ingerencji chirurgicznej!

kot coś zjadł i wymiotuje, co robić?

…niteczki lub gumeczki.

Dzieje się tak, gdy połknięty przedmiot utyka w przewodzie pokarmowym zwierzaka i dochodzi do obstrukcji (zaparcia). Kot wtedy potrafi w ogóle nie jeść (ale również się nie wypróżniać) przez 2-3 dni albo wymiotuje już kwadrans po jedzeniu. Takie same objawy mogą towarzyszyć sytuacji, kiedy kot połknie nitkę. Może ona owinąć się wokół podstawy języka lub zakotwiczyć się w żołądku i spowodować podrażnienie jelit, ogromny ból i wymioty. Pół biedy, jeśli to sama nitka, jeśli natomiast do jej końca przytwierdzona była igła, to w skrajnych przypadkach dojść może nawet do perforacji żołądka lub jelit!

Objawy

Czym objawia się połknięcie przez kota ciała obcego? W większości objawy są bardzo charakterystyczne: wymioty, biegunka, tkliwość lub ból brzuszka, zmniejszony apetyt, gryzienie lub warczenie podczas dotykania w okolicy brzucha, manipulowanie łapkami w okolicach pyszczka (jeśli nitka zawinęła się wokół podstawy języka)

Reakcja

Musi być natychmiastowa! Każda taka sytuacja, to bezpośrednie zagrożenie życia zwierzaka! Dlatego kot powinien jak najszybciej trafić do weterynarza i pod rentgen. Jeśli nie uda się zobaczyć ciała obcego na zdjęciu (tak zdarza się bardzo często, gdy w przewodzie pokarmowym utkwi coś bardzo długiego i cienkiego), trzeba jak najszybciej zrobić operację i usunąć intruza z organizmu zwierzaka. Wszystko jednak zależy od decyzji lekarza – to on, jako specjalista przeprowadzi Was i zwierzaka przez cały proces.

O czym pamiętać

Takie sytuacje mogą zdarzyć się nie tylko w grudniu, w święta ale w każdym momencie, często podczas nieobecności opiekunów szczególnie, gdy pozostawiamy małe kocięta same sobie. W okresie przedświątecznym jesteśmy pochłonięci zakupami, sprzątaniem i często nie mamy czasu nawet dla siebie. To wówczas nasz pupil z nudów wymyśla sobie zajęcia. Szuka i zagląda do każdej przysłowiowej „dziury” a nóż coś ciekawego się znajdzie dlatego warto przed wyjściem na dłużej schować, zamykając nawet na klucz,  wszystkie przedmioty, które mogłyby stać się niebezpieczne dla naszego pupila.

kot coś zjadł i wymiotuje, co robić?
kot coś zjadł i wymiotuje, co robić?

PICA

Gdy kot kompulsywnie połyka przedmioty lub substancje, które nie są żywnością to może być forma spaczonego łaknienia, zaburzenia psychiczne polegające na spożywaniu substancji niejadalnych. Jest to choroba, która dotyka nie tylko naszych pupili lecz też i ludzi. Więcej o tej chorobie napiszemy w oddzielnym artykule.

Podsumowanie

  • Koty są zwierzętami ciekawskimi i aktywnymi dlatego często zdarza się, że kot w czasie zabawy połyka coś niejadalnego np. kawałek sznurka.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
  • Takie sytuacje zdarzają się często podczas nieobecności opiekunów lub pozostawienia małych kociąt samych sobie.
  • Okres przedświąteczny i święta, gdzie wokół tyle się dzieje [prezenty, ozdoby świąteczne, goście] sprzyja do takich niepożądanych zachowań u naszych pupili.
  • Gdy kot kompulsywnie połyka przedmioty lub substancje, które nie są żywnością to może też być PICA – choroba spaczonego łaknienia.
  • Niezależnie co połknął kot i jak często to robi w każdym przypadku jest niezbędna konsultacja z lekarzem.
  • Należy traktować te sytuacje jako zagrożenie życia kota.
  • Liczy się czas, więc jeżeli kot ma wymioty w ciągu kilku minut po zjedzeniu czegokolwiek lub odmawia jedzenia przez 2-3 dni a przy tym nie ma biegunki i nie wypróżnia się, to nie jest to zwykła niestrawność i należy pilnie udać się z kotem do dobrego lekarza weterynarii.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

Udostępnij post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


pl_PLPolish