Ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt: Krok w stronę szacunku i odpowiedzialności.
3 Kocie Przygody2023-05-23T16:11:57+02:00Nadchodzi 22 maja, a wraz z nim Ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt, który jest doskonałą okazją do podkreślenia znaczenia ochrony zwierząt i świadomości ich praw. W dzisiejszym poście skupimy się na historii tego dnia oraz na zmieniającej się świadomości społecznej w zakresie praw zwierząt.
26 lat temu Sejm uchwalił ustawę o ochronie zwierząt. To pierwszy akt prawny w Polsce, który regulował zachowanie człowieka wobec zwierząt. Ustawa dotyczyła nie tylko zwierząt dzikich i w ogrodach zoologicznych. To ustawa, która kompleksowo regulowała postępowanie człowieka wobec zwierząt a więc też zwierząt domowych i gospodarskich, wykorzystywanych do celów rozrywkowych i do badań laboratoryjnych.
Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę – tak brzmi ustęp pierwszego artykułu tej ustawy.


Kampania na rzecz praw zwierząt
Jej przyjęcie poprzedziła największa kampania Zwierzę nie jest rzeczą, która rozpoczęła się w 1995 roku i zakończyła zebraniem 600 tysięcy podpisów pod petycją za uchwaleniem i wprowadzeniem ustawy w życie.
Inicjatorem działań na rzecz ochrony zwierząt była organizacja pozarządowa Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Klub Gaja”. Kampania trwała dwa lata i zakończyła się jak wiemy sukcesem.
Wiele krajów, nie tylko Polska, wprowadziło przepisy prawne mające na celu ochronę zwierząt. Istnieją przepisy dotyczące opieki nad zwierzętami, zakazu okrucieństwa wobec nich, a także przepisy dotyczące hodowli, transportu i uboju zwierząt, które mają na celu minimalizowanie ich cierpień.
4 października Międzynarodowy Dzień Zwierząt
Międzynarodowy Dzień Zwierząt, obchodzony 4 października, był jednym z prekursorów Ogólnopolskiego Dnia Praw Zwierząt. Powstał on z inicjatywy organizacji ochrony zwierząt, które postanowiły podkreślić wagę praw zwierząt na całym świecie. W 1931 roku Międzynarodowa Liga Ochrony Zwierząt na konwencji ekologicznej we Florencji ustanowiła ten dzień, aby zwrócić uwagę na problem gatunków zagrożonych wyginięciem oraz ich etycznym traktowaniu i bezpieczeństwie. Obecnie jest dniem praw zwierząt, ma na celu uświadomienie ludziom, że zwierzęta to żywe istoty a nie rzeczy. W Polsce został zorganizowany po raz pierwszy w 1993 roku a w 2006 roku został oficjalnie wprowadzony uchwałą Sejmu.
1978 rok Deklaracja Praw Zwierząt
W 1978 roku UNESCO uchwalił „Deklarację Praw Zwierząt”. Dokument został podpisany przez dwa i pół miliona ludzi, członków europejskich towarzystw opieki i ochrony zwierząt
„”Z uwagi na to, że każde zwierzę ma pewne prawa, że nieznajomość i lekceważenie tych praw sprowadziły człowieka i prowadzą go nadal na drogę przestępstw przeciwko naturze i zwierzętom; że uznania przez gatunek ludzki prawa innych gatunków zwierzęcych do egzystencji stanowi podstawę współistnienia wszystkich istot żywych; że człowiek popełnia zbrodnię ludobójstwa; że poszanowanie zwierząt przez człowieka wiąże się z poszanowaniem ludzi między sobą i że już od najmłodszych lat należy człowieka uczyć obserwować, rozumieć, szanować i kochać zwierzęta; Niniejszym obwieszcza się: Wszystkie zwierzęta rodzą się równe wobec życia i mają te same prawa do egzystencji (Art. 1.).
Współzależność
Warto zauważyć, że jest na całym świecie wiele społeczności plemiennych, które utrzymują bliską i symbiotyczną relację z przyrodą oraz zwierzętami. Zwierzęta są często uważane za członków rodzin i mają podobny status do ludzi. Przykłady takich społeczności są znane z różnych regionów, w tym z Ameryki Północnej, Afryki, Australii czy Azji.

Społeczności indiańskie Ameryki Północnej, na przykład plemiona Lakota czy Cree, mają głębokie powiązania z przyrodą i zwierzętami. Widzą one zwierzęta jako istoty duchowe, które mają prawo do szacunku i ochrony. Zwierzęta odgrywają ważną rolę w ich wierzeniach, rytuałach i tradycji, a ich ochrona jest często integralną częścią ich kultury.
W niektórych społecznościach afrykańskich, takich jak plemię Maasai w Kenii i Tanzanii, bydło ma szczególne znaczenie. Bydło jest uważane za symbol bogactwa, a Maasai dbają o swoje stada jako członków swojej rodziny. Istnieje silne poczucie wspólnoty z tymi zwierzętami, które dostarczają mleko, mięso i skórę, a także odgrywają ważną rolę w obrzędach i tradycyjnych ceremoniach.
Również w niektórych społecznościach aborygeńskich w Australii zwierzęta mają szczególne znaczenie. Aborygeni od wieków utrzymują harmonijną więź z naturą i zwierzętami. W ich wierzeniach zwierzęta mają dusze i są uważane za przodków. Wielu aborygeńskich artystów tworzy dzieła sztuki, które ukazują zwierzęta jako ważne motywy i symbole ich kultury.
Te przykłady pokazują, że istnieją społeczności, które odnajdują równowagę i harmonię w relacjach między ludźmi a zwierzętami. Dają one nam cenne lekcje o szacunku, współzależności i odpowiedzialności wobec całego świata naturalnego.
Duża, mała bez znaczenia
Nie ma znaczenia czy organizacja jest duża, międzynarodowa, czy mała lokalna fundacja. Znaczenie ma działanie. To darowizny i zrzutki ludzi wrażliwych, kochających zwierzęta zmieniają ten świat.
Poniżej znajduje się kilka przykładów działań podejmowanych na rzecz ochrony zwierząt:

Ratunek i adopcja:
Wiele organizacji zajmuje się ratowaniem zwierząt porzuconych, z nielegalnych hodowli czy w sytuacji, w których są narażone na cierpienie. Te organizacje zapewniają im opiekę weterynaryjną, rehabilitację, tworzą tymczasowe domy i starają się znaleźć im kochających opiekunów poprzez adopcję. Interweniują w przypadkach krzywdzenia zwierząt.
Nie można nie wspomnieć o Fundacji RatujemyZwierzaki.pl, która stworzyła przestrzeń gdzie mogą spotkać się osoby, firmy chcące wesprzeć działania na rzecz ratowania zwierząt z organizacjami zajmującymi się takimi działaniami. Akcja „Łap dotacje na Organizacje” pomogła wielu organizacjom.
Programy sterylizacji/kastracji:
W celu ograniczenia bezdomności zwierząt i niekontrolowanego rozmnażania, organizacje często prowadzą programy sterylizacji/kastracji, które pomagają kontrolować populację zwierząt bezdomnych.
Kampanie edukacyjne:
Mają na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat praw zwierząt i ich etycznego traktowania. Przykładowe głośne kampanie przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach, futrzarstwie czy testowaniu kosmetyków na zwierzętach.


Lobbying na rzecz zmian legislacyjnych:
Fundacje i organizacje angażują się w działalność lobbingową, aby wpływać na zmiany w prawie mające na celu ochronę zwierząt. Działają na rzecz wprowadzenia surowszych kar za okrucieństwo wobec zwierząt, zakazu hodowli zwierząt na futra, czy zakazu testowania kosmetyków na zwierzętach.
Przykładowo akcja zbierania podpisów aby nasz parlament zabronił trzymania na fermach zwierząt w klatkach „Otwarte klatki”. Ogólnopolska organizacja powstała w 2012 roku Stowarzyszeniu Otwarte Klatki zrzesza osoby, które działają na rzecz zmiany losu zwierząt hodowlanych.
Pomoc zwierzętom dzikim:
Istnieją również organizacje, które zajmują się ratowaniem i rehabilitacją zwierząt dzikich. Działają na rzecz ich ochrony, leczenia i przywracania do naturalnego środowiska. Warto wspomnieć o działalności Fundacji Albatros zajmującej się leczeniem i rehabilitacją dzikich ptaków czy też akacja Fundacji PRIMUM „Naklejki ratujące życie”, której zadaniem jest edukacja i zmiana postawy ludzi wobec problemów dzikich jeży.


Pomoc zwierzętom laboratoryjnym:
Istnieją organizacje, które nawiązują współprace z laboratoriami aby znaleźć domy dla zwierząt po doświadczeniach w ten sposób ratując je przed śmiercią i dając lepsze życie. Lab Rescue – Adopcje Zwierząt Laboratoryjnych jest polską fundacja zajmująca się takimi adopcjami zwierząt.
Nie sposób wymienić wszystkich działań i nie sposób wymienić wszystkie organizacje nie pomijając którejś, szczególnie z tych małych, czasami kilku osobowych, które działają na „pierwszym froncie” i każdego dnia walczą o polepszenie życia zwierząt, czasami konkretnych zwierząt.
Jesteśmy całym sercem za każdą inicjatywą prowadzącą do polepszenia dobrostanu zwierząt.
Warto pamiętać, że każdy może wnieść swój wkład poprzez wsparcie takich organizacji finansowo, jako wolontariusz lub poprzez propagowanie świadomości na temat praw zwierząt w swoim otoczeniu.
Ogólnopolski Dzień Praw Zwierząt jest doskonałą okazją do refleksji nad naszymi relacjami z zwierzętami oraz do działania na rzecz ich ochrony. Pamiętajmy, że nasze decyzje i postępowanie mają wpływ na ich dobrostan i los. Wspólnie możemy przyczynić się do stworzenia lepszego świata dla zwierząt, w którym ich prawa są szanowane i chronione.
Zachęcamy Cię do dalszego zgłębiania tematu praw zwierząt.
Jeżeli temat jest bliski Twojemu sercu napisz w komentarzu. Będzie nam miło jak zostawisz swój komentarz
Dodaj komentarz