Zapisz się do newslettera i zyskaj 5% zniżki na pierwsze zakupy *

Kocie odchudzanie: Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie i pielęgnacji otyłego kota.

Kocie odchudzanie

Kocie odchudzanie: Wszystko, co musisz wiedzieć o diecie i pielęgnacji otyłego kota.

Każdy opiekun kota pragnie zapewnić swojemu pupilowi długie i szczęśliwe życie. Nie trzeba też tłumaczyć i przekonywać jak duże znaczenie dla dobrego samopoczucia naszego zwierzaka ma jego zdrowie. Ale nie wszyscy mogą zdawać sobie sprawę, że waga naszego czworonożnego przyjaciela a szczególnie jej nadmiar może powodować duży dyskomfort a nawet być dla niego zagrożeniem.

Znaczenie zdrowia i dobrego samopoczucia kota

Koty domowe niewychodzące nie zużywają tak dużo kalorii jak koty dzikie i wolnożyjące. Nie mogą wchodzić po schodach ani podróżować dalej niż kilka metrów w dowolnym kierunku. Zaburzenia hormonalne powstałe w wyniku kastracji też nie pomagają i najczęściej prowadzą do spowolnienia metabolizmu, zmniejszenia zapotrzebowania na składniki energetyczne jednocześnie powodując zwiększenie apetytu co również prowadzi do nadwagi u kota.

otyłość u kota
Otyłość u kota

Otyłość jest coraz częstszym problemem wśród kotów domowych. W rzeczywistości może skrócić ich życie i znacznie obniżyć jakość ich codzienności. Koty z nadwagą lub otyłością są bardziej narażone na kulawiznę, nowotwory, choroby układu krążenia, cukrzycę i niealergiczne choroby skóry.

W tym wpisie postaramy się przybliżyć przyczyny otyłości u domowych kotów, a także przedstawić, jak właściwa dieta i pielęgnacja mogą pomóc w walce z tą (mówmy wprost) chorobą. Dzięki tym wskazówkom, Twój kot będzie mógł prowadzić zdrowe i szczęśliwe życie.

Jak rozpoznać otyłość u kota:

  • Wizualna ocena kondycji.

Otyłość u kota można często rozpoznać na podstawie jego wyglądu. Sprawdź, czy Twój kot ma wyraźną talię, widoczną między klatką piersiową a biodrami, gdy patrzysz na niego z góry. Widoczne boczne fałdy tłuszczu mogą być oznaką otyłości. Ponadto, gdy patrzysz na swojego kota z boku, brak wcięcia za żebrami może również sugerować nadwagę.

  • Pomiar masy ciała i wskaźnika masy ciała (BMI).

Chociaż nie ma standardowego wskaźnika masy ciała (BMI) dla kotów, możesz zmierzyć wagę swojego zwierzaka i porównać ją z przeciętnymi wartościami dla jego rasy i wieku. Dla większości dorosłych kotów, idealna masa ciała wynosi między 3,5 a 4,5 kg, ale wartości te mogą się różnić w zależności od rasy, wieku i płci kota. Jeśli Twój kot znacznie przekracza przeciętną masę ciała, warto skonsultować się z weterynarzem.

  • Konsultacja z weterynarzem.

Aby dokładnie ocenić kondycję swojego kota, warto umówić się na wizytę u weterynarza. Lekarz weterynarii będzie mógł dokładnie zbadać Twojego kota, zmierzyć jego masę ciała oraz ocenić stan zdrowia i kondycję fizyczną. A także co jest bardzo istotne zalecić dodatkowe badania, takie jak badania krwi czy USG, aby wykluczyć inne problemy zdrowotne, które mogą prowadzić do otyłości.

Dieta otyłego kota.

Na rynku dostępnych jest wiele diet pomagających kotom schudnąć. Diety te różnią się m.in. zawartością składników odżywczych.

Ponieważ koty są bezwzględnymi mięsożercami, a ich naturalna dieta polega na zjadaniu wielu (około 12 myszy) gryzoni dziennie, można przyjąć, że dieta niskowęglowodanowa i jednocześnie wysokobiałkowa może zmniejszyć zapotrzebowanie na pokarm i pozwolić na większą utratę wagi.

Wiele badań wskazuje, że utrata masy ciała jest większa i utrzymuje się dłużej właśnie przy stosowaniu diety wysokobiałkowej*.

Karmy dietetyczne dla kotów z nadwagą:

  • Karmy niskokaloryczne:

Karmy suche o niskiej zawartości kalorii zawierają mniej tłuszczu i więcej błonnika, co pomaga w utrzymaniu uczucia sytości, oznaczone są jako “light” lub “diet.

Karmy mokre zawierają mniej kalorii niż suche odpowiedniki i co ważne zawierają więcej wody, co pomaga w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia i uczucia sytości.

  • Karmy wysokobiałkowe:

Karmy suche mogą pomóc w utrzymaniu masy mięśniowej podczas odchudzania naszego pupila. Wybieramy karmy z wysoką zawartością białka i niską zawartością węglowodanów.

Karmy mokre podobnie jak suche odpowiedniki, dostarczają dużo białka, pomagają utrzymać masę mięśniową kota i pomagają w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia oraz uczucia sytości.

otyłość u kota
Otyłość u kota
  • Dieta BARF (Biologically Appropriate Raw Food):

Dieta BARF polega na podawaniu surowego mięsa, kości i warzyw. Tego typu dietę warto stosować u otyłego kota, ale należy zachować ostrożność i skonsultować się z weterynarzem przed jej wprowadzeniem.

W diecie BARF dla kota z nadwagą podajemy więcej chudego mięsa oraz ograniczamy ilość tłuszczu i węglowodanów. Ponadto, ważne jest, aby dbać o właściwe proporcje i bilans składników odżywczych, takich jak białko, tłuszcze, witaminy i minerały.

Naszą pańcię przeraża liczenie i bilansowanie składników, obawia się pomyłki, która mogłaby doprowadzić do odwrotnego skutku dlatego Kacper jest na diecie mokrej wysokobiałkowej. U nas Kacper ma tak duży apetyt, że zrobił się za bardzo okrągły. A jak nie ma nic w miseczce to głośno wokalizując upomina się o jej napełnienie. Ta jego wokalizacja jest często męcząca ale pańcia wytrzymuje i zaczyna powoli zmniejszać się obwód Kacpra a on sam jest więcej chętny do zabawy z nami. Oczywiście podstawą jest kontrolowanie wielkości porcji podawanych Kacprowi.

otyłość u kota
otyłość u kota

Kontrola porcji:

Kontrola porcji jest kluczowa dla utrzymania zdrowej masy ciała kota i zapobiegania otyłości. Oto kilka podpowiedzi, które pomogą Ci kontrolować wielkość porcji podawanych Twojemu kotu:

  1. Zrezygnuj z karmienia kota do woli, czyli ze stałego i nieograniczonego dostępu do jedzenia.
  2. Dziel jedzenie na mniejsze porcie. Zamiast podawania jednej lub dwóch dużych porcji dziennie, rozważ podział posiłków na trzy a lepiej cztery mniejsze porcje [kot dorosły]. Pomaga to utrzymać uczucie sytości u kota.
  3. Czytaj etykiety na opakowaniach karmy i wybieraj te karmy, które są bogate w białko zwierzęce, mają umiarkowaną ilość tłuszczu i minimalną ilości węglowodanów. To skład najbardziej podobny do tego, który kotowate spożywają w swoim naturalnym środowisku.
  4. Ważenie porcji pomaga upewnić się, że kot nie otrzymuje zbyt dużo ani zbyt mało jedzenia, pomaga kontrolować spożycie kalorii.

Monitoruj apetyt i zachowanie kota. Utrzymuj odpowiednią częstotliwość karmienia. Regularnie kontroluj jego wagę i konsultuj z weterynarzem jego stan oraz postępy w odchudzaniu. Tak naprawdę zarządzanie wagą u zwierząt z predyspozycją do otyłości i otyłych to proces trwający całe życie.

Wpływ stresu i monotonii na tycie.

Stres i monotonia to następne czynniki, które mogą wpływać na wagę kota i to na różne sposoby:

Stres zwłaszcza długotrwały prowadzi do zwiększonego poziom kortyzolu, hormonu stresu w organizmie. Jego nadmiar ma wpływ na zdrowie, często prowadzi do zmian w zachowaniu żywieniowym kota, takich jak nadmierne jedzenie co powoduje przybierania na wadze. Stres więc pośrednio może prowadzić do otyłości.

Kot znudzony częściej zagląda do miski z jedzeniem a to powoduje zwiększenie spożycia kalorii. Monotonia i brak ruchu prowadzi do mniejszego zapotrzebowania na energię co także może skutkować przyrostem masy ciała.

Zapewnienie pupilowi zabawek, drapaków, miejsc do wspinaczki i obserwacji. A także regularne z nim zabawy i utrzymanie stałych pór karmienia, może pomóc kotu czuć się bardziej pewnie i spokojnie, zmniejszyć stres i monotonię. Koty lubią rutynę.

Zwiększenie aktywności fizycznej:

Aby pomóc swojemu kotu schudnąć i utrzymać zdrową masę ciała należy zwiększyć jego aktywność fizyczną. Robimy to stopniowo, zaczynając od łagodnych ćwiczeń i zabaw. Intensywne ćwiczenia mogą być zbyt obciążające dla stawów i serca otyłego kota. Dlatego ważne jest, aby wprowadzać aktywność fizyczną stopniowo i obserwować reakcje kota.

Oto kilka sposobów, jak zachęcić kota do większej aktywności:

  1. Zaangażuj się w zabawy z kotem, takie jak wędka lub rzucanie piłeczką. U nas sprawdzają się kulki z foli aluminiowej. Niech to będzie Wasz codzienny rytuał i wspólny czas. Dostosuj zabawę do preferencji Twojego kota, aby był bardziej zaangażowany i chętny do zabawy. Ale unikaj skoków z dużych wysokości i intensywnego biegu, które mogą zbyt obciążać stawy kota.
  2. Zapewnij swojemu pupilowi bogate środowisko z różnymi drapakami, półkami, linami do wspinaczki, tunelami i kartonami. Koty lubią kartony. To może zachęcić kota do eksploracji i wspinaczki, zwiększając jego aktywność fizyczną.
  3. Rozważ podawanie posiłku używając maty LickiMat. Jest tak zaprojektowana, że skutecznie zapobiega łapczywemu jedzeniu jednocześnie wydłużając sam czas jedzenia. Może stać się idealnym pogromcą nudy.
  4. Jeśli masz tylko jednego kota, pomyśl o adopcji drugiego, aby zapewnić mu towarzystwo. Koty mogą razem bawić się i biegać. Razem będą bardziej aktywne. Coś wiemy na ten temat przecież jest nas trójka.
  5. W przypadku niektórych kotów dobrym rozwiązaniem na zwiększenie aktywności fizycznej mogą być regularne spacery. A używając szelek i smyczy zapewnimy naszemu futrzakowi bezpieczeństwo.

Pielęgnacja otyłego kota:

To następny ważny obszar. Koty z nadwagą mogą mieć trudności z dotarciem do wszystkich miejsc swojego ciała podczas codziennej pielęgnacji. W związku z tym ważne jest, aby regularnie pomagać swojemu kotu w utrzymaniu czystości w okolicach ogona i brzucha, szczególnie okolic intymnych.

Pazury kota, który rzadko korzysta z drapaków mogą stać się zbyt długie i przeszkadzać mu w normalnym funkcjonowaniu np. powodując zaczepianie o podłoże i zerwanie pazura co jest po prostu dla kota nieprzyjemne i bolesne. Dlatego ważne jest regularne sprawdzanie kondycji kocich pazurów i ewentualne ich skracanie.

Otyłość u kota
Otyłość u kota

Monitorowanie zmian w zachowaniu i zdrowiu:

Obserwacja zmian w zachowaniu i zdrowiu twojego pupila jest kluczowa w całym procesie odchudzania. Dzięki temu możesz dostosowywać dietę, ćwiczenia tak by były odpowiednie na każdym etapie utraty wagi i zgodne potrzebami twojego pupila. Regularnie waż kota i zapisuj wyniki. Warto też systematycznie zapisywać wszystkie zaobserwowane zmiany np. w kondycji, wyglądzie a także w zachowaniu twojego czworonożnego przyjaciela. 

Nie zapomnij o regularnych wizytach u weterynarza. Współpraca z weterynarzem jest istotna dla utrzymania zdrowia każdego kota, nie tylko otyłego. Regularne kontrole zdrowia pomagają wykryć ewentualne problemy zdrowotne we wczesnym jego stadium dlatego powinny być rutyną w opiece nad naszym pupilem, nie tylko wtedy, gdy coś mu dolega.

Wiedza dostępna w internecie może być przydatna aby nauczyć się obserwować swojego pupila, wiedzieć na co zwracać uwagę ale nie zastąpi wizyty u weterynarza. Pamiętaj Twój pupil jest jedyny w swoim rodzaju i to co skutkowało u innego kota w cale nie musi być dobre dla Twojego. 

Dbając o zdrowie i dobre samopoczucie swojego kota, nie tylko zapewniasz mu długotrwałe korzyści, ale również inwestujesz w jego jakość życia i swój uśmiech i radość.

*Hipotezę tę potwierdzają badania przeprowadzone na kotach (Vasconcellos i in., 2009)

Udostępnij post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


pl_PLPolish