Zapisz się do newslettera i zyskaj 5% zniżki na pierwsze zakupy *

Koci trądzik. Co to? Co robić?

Koci trądzik. Co to? Co robić?

Koci trądzik. Co to? Co robić?

Wiedzieliście, że koty, podobnie jak ludzie, miewają trądzik? W przeciwieństwie jednak do nas, trądzik u kotów to nie domena okresu dojrzewania. Zdarzyć się może zwierzęciu w każdym wieku, przebieg bywa różny. Szybka reakcja bardzo często pozwala uniknąć kłopotów.

‘Brudna’ broda.

To pierwsze objawy trądziku. Drobne czarne, jakby błotne grudki pojawiają się wokół pyszczka lub na brodzie zwierzaka. Futrzak wygląda wtedy jakby nie domył się po piciu brudnej wody z kałuży. Grudki dotknięte ręką, mają również strukturę zaschniętego błota – to też często usypia czujność opiekuna. Tym bardziej, że ludziom trądzik kojarzy się przecież z białymi, często ropnymi wypryskami.

Krew i rany.

W wielu przypadkach trądzik nie ma nasilonej postaci i kotom nie przeszkadza, są jednak sytuacje, w których ta przypadłość futrzakom mocno doskwiera. Drapią wtedy swędzące miejsca, w ekstremalnych przypadkach doprowadzając do wystąpienia poważnych krwawiących ran albo łysienia podrażnionych miejsc.

Koci trądzik. Co to? Co robić?
Koci trądzik. Co to? Co robić?
Koci trądzik. Co to? Co robić?

Przyczyna.

W skórze kociego podbródka znajduje się wiele gruczołów łojowych połączonych z mieszkami włosowymi. Trądzik powstaje, gdy mieszki włosowe zostają zatkane sebum – pojawiają się wtedy czarne zaskórniki. Nie ma jednak jednego konkretnego powodu, z którego na kocim pyszczku pojawiają się wypryski. Niektórzy lekarze twierdzą, że może być to wynik osłabienia organizmu, inni że to efekt złej diety, jeszcze inni że jakiś rodzaj alergii na czynniki zewnętrzne. Są też teorie mówiące o tym, że zbyt chętnie stosujemy w domu środki chemiczne i to może podrażniać delikatną skórę naszych podopiecznych.

W naszym sklepie są dostępne naturalne środki do kociej higieny i do czystości. Hipoalergiczne, bez szkodliwych dla kota substancji.

Pierwsza reakcje.

Kiedy koci pyszczek nie chce się doczyścić ‘sam’ przez kilka dni i ciemne grudki nie znikają, można wykonać kilka czynności, dzięki którym kot pozbędzie się trądziku. Po pierwsze: zmiana diety – lekarze rekomendują odrzucenie karm z ziarnami, kurczakiem i owocami morza. Po drugie – codzienna dezynfekcja zainfekowanej skóry. Można zrobić to roztworem łagodnego naturalnego mydła lub środkiem zawierającym chlorhexydynę. Po odkażeniu pyszczek należy przesmarować maścią z oczarem wirginijskim, naturalnym żelem z aloesu lub miodem manuka. Wszystkie mają właściwości łagodzące,  ściągające i redukujące zatykanie się porów skórnych. Po trzecie – należy zmienić naczynia, z których jedzą zwierzęta z plastikowych (mogą uczulać) na ceramiczne.

Koci trądzik. Co to? Co robić?

Leczenie.

Czasami po zmianie diety i przemyciu pyszczka zmiany trądzikowe ustępują same. Gdy jednak zamiast poprawy stanu skóry, zaczynają pojawiać się na niej czerwone krwawe krostki lub widać wyraźnie że kot w tym miejscu łysieje, trzeba podjąć bardziej zdecydowane kroki. Oczywiście należy bezwzględnie odwiedzić weterynarza i omówić z nim działania, które pomogą futrzakowi. Konieczne może być zrobienie dokładnych badań, które wykażą co może stać za przeciągającym się pogorszeniem kondycji skóry wokół kociego pyszczka.

Udostępnij post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


pl_PLPolish