Zapisz się do newslettera i zyskaj 5% zniżki na pierwsze zakupy *

Anemia u kota. Jak rozpoznać? Objawy, leczenie.

Anemia u kota. Jak rozpoznać? Objawy, leczenie

Anemia u kota. Jak rozpoznać? Objawy, leczenie.

Koty przesypiają większą część życia. Potrzebują aż od 12 do nawet 16 godzin snu na dobę! Dlatego żadnego właściciela nie martwi futrzak odpoczywający przez większą część dnia. Co jednak, gdy spostrzegamy, że kot śpi więcej, niż dotychczas? Czy trzeba się martwić i jeśli tak, to kiedy?

Ile kotów, tyle charakterów.

Niektóre koty to istny ogień, który nie gaśnie wraz z wiekiem, inne, to flegmatyczni admiratorzy życia uprawiający całodobowy ‘leżing’. Każdy właściciel zna najlepiej swojego mruczka i wie, ile czasu w ciągu doby potrzebuje on na regenerację. Czasami jednak długość kociego snu może świadczyć o czymś bardzo niepokojącym.

Śpi i śpi.

Jeśli futrzak zacznie przesypiać dużo więcej czasu, niż dotychczas i będzie sprawiał wrażenie ospałego, będzie się szybciej męczył i miał mniejszy apetyt lub w cale, należy… zajrzeć mu do pyszczka. Jeśli jego dziąsła, zamiast żywo różowych, są blade albo nawet białe, to może oznaczać anemię. Trzeba wtedy reagować szybko, bo żartów nie ma.

Szybko do lekarza.

Wizyta u lekarza i wykonanie badań krwi wykluczą lub potwierdzą podejrzenia. Potwierdzenie anemii (inaczej nazywanej niedokrwistością) to jednak dopiero początek drogi. Sama bowiem anemia nie jest tak zwaną jednostką chorobową. To raczej stan, w którym organizm znajduje się w wyniku jakiejś innej choroby lub dolegliwości. We krwi jest wtedy mniej czerwonych krwinek lub hemoglobiny, czasami obydwu naraz.

Anemia u kota. Jak rozpoznać? Objawy, leczenie.
Anemia u kota. Jak rozpoznać? Objawy, leczenie.
Anemia u kota. Jak rozpoznać? Objawy i leczenie.
Anemia u kota. Jak rozpoznać? Objawy i leczenie.

Anemia! Co to?

Są trzy rodzaje anemii. Anemia regeneratywna – przytrafia się zwierzętom zdrowym, u których doszło do nagłej i znacznej utraty krwi. To najczęściej występujący u futrzaków rodzaj niedokrwistości. Jego powodem może być na przykład jakiś uraz, zakażenie pasożytami lub pęknięcie wewnętrznego guza.

Anemia nieregenaratywna – to drugi z rodzajów kociej niedokrwistości. Jest konsekwencją uszkodzenia nerek, chorób szpiku kostnego lub wątroby albo innych schorzeń przewlekłych.

Trzeci rodzaj niedokrwistości, to anemia hemolityczna (AIHA lub IMHA). To stan, w którym system immunologiczny zwierzęcia niszczy swoje własne czerwone krwinki, gdyż błędnie traktuje je jako ciała obce.

Jak leczyć?

Najważniejsze, żeby z chorym zwierzakiem jak najszybciej trafić do lekarza. Tylko on jest w stanie stwierdzić, co tak naprawdę się dzieje. Zleca specjalistyczne badania i jest w stanie określić, który rodzaj anemii przydarzył się naszemu futrzakowi.

A może dieta?

Sposób leczenia zwierzęcia można określić dopiero po rozpoznaniu rodzaju anemii i choroby, która za nią bezpośrednio stoi. Najważniejsze, to nie robić nic na własną rękę (czytając ‘dobre rady’ doktora Google), tylko znaleźć specjalistę, który zajmie się chorym zwierzakiem. Jeśli będzie trzeba – określi dietę, ale zleci też odpowiednie badania i przepisze leki. Tzw. domowe sposoby mogą nie tylko nie pomóc, ale nawet poważnie zaszkodzić futrzakowi!

Jak zapobiegać?

Warto ogólnie obserwować nasze koty, tak pod każdym względem. Wówczas łatwiej i szybciej wychwycimy jakieś nieprawidłowości, początki anemii i lub inne choroby. Znacznie lepiej zapobiegać niż leczyć.

Pamiętamy o kontrolnych badaniach krwi szczególnie u kocich seniorów. Stosujemy preparaty przeciwko pasożytom, kleszczom i pchłom, szczególnie, gdy nasz pupil jest kotem wychodzącym, to też zmniejsza ryzyko anemii. Bardzo istotne jest to co nasz futrzak dostaje do jedzenia, wybieramy karmy odpowiednie do wieku, aktywności naszego pupila. Powinny spełniać wszystkie potrzeby na składniki odżywcze.

Anemia u kota. Jak rozpoznać? Objawy i leczenie.

Udostępnij post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


pl_PLPolish